• English
 • Español
 • Deutsch
 • Français
 • Português
 • Italiano
 • Nederlands
 • Русский
 • Polski
 • Türkçe
 • 日本語
 • Tiếng Việt
 • Română
 • العربية
 • Afrikaans
 • Íslenska
 • हिन्दी
 • Dansk
 • Svenska
 • Suomi
 • 한국어
 • Slovenščina
 • Cymraeg
 • Gàidhlig
 • Magyar
 • Cebuano
 • Монгол хэл
 • Hrvatski
 • Čeština
 • Català
 • Esperanto
 • Қазақ тілі
 • ភាសាខ្មែរ
 • ქართული
 • Basa Jawa
 • Հայերեն
 • עברית
 • هزاره گی
 • ગુજરાતી
 • Galego
 • Furlan
 • فارسی
 • Euskara
 • Eesti
 • Ελληνικά
 • རྫོང་ཁ
 • کوردی
 • Bosanski
 • বাংলা
 • Azərbaycan
 • Беларуская мова
 • ພາສາລາວ
 • मराठी
 • ဗမာစာ
 • Oʻzbek
 • اردو
 • Українська
 • Tagalog
 • ไทย
 • తెలుగు
 • Reo Tahiti
 • தமிழ்
 • български
 • Српски језик
 • Slovenčina
 • සිංහල
 • Сахалыы
 • Ruáinga
 • پښتو
 • ਪੰਜਾਬੀ
 • Norsk Nynorsk
 • Shqip

Pse të zgjidhni Kosta Rika kur jepni?

Kushtet e biznesit në det të hapur BPO janë të qëndrueshme dhe të sigurta në Kosta Rika. Ka shumë vende të Amerikës Latine që ofrojnë mbështetje dygjuhësore të qendrës së thirrjeve me nivele shumë më të ulta të kushteve të punës dhe qeverive të paqëndrueshme. Për të mirën tuaj, qendra jonë unike e Kosta Rikës ofron cilësinë më të lartë, kolegjin e arsimuar dhe mbështetjen 100% të agjentëve për pagat që janë 40% -80% më e ulët se Shtetet e Bashkuara. Për të mbetur konkurrues, KKK ofron pagat dhe përfitimet më të larta vendore krahasuar me profesionet e tjera të ofruara në Amerikën Qendrore. Rezultati i drejtpërdrejtë është një rritje e vazhdueshme e industrisë së burimeve të jashtme. Kosta Rika me krenari ka furnizuar klientët tanë me shumë folës anglisht të përshtatur për nevojat e tregut të Amerikës së Veriut.

Kosta Rika është vendi i ri “në” për “afërsi”. Një vend shumë i qetë që ka një popullsi prej rreth 4 milionë banorësh. Amerika Latine përfaqësohet nga një vend i vogël që ka demokracinë më të vjetër të rajonit, stabilitetin politik, një infrastrukturë solide dhe një normë mbresëlënëse prej 95% të shkrim-leximit. Një marrëveshje fitimprurëse për tregti të lirë me Shtetet e Bashkuara ka kompani të tilla si IBM, Microsoft, Procter & Gamble, Hewlett Packard, Amazon dhe Intel duke bërë investime të konsiderueshme në qendrat e kontaktimit të Costa Rican. Pas një rekordi të qëndrueshëm të performancës dhe metrikës së BPO, KKK renditet pas fuqive të fuqishme të tilla si India dhe Kina si një nga destinacionet më konkurruese të jashtme të jashtme që ofrojnë shërbime të konsumatorëve dygjuhësor dhe punë telemarketing me çmim të lartë, shumë të kërkuar.

Presionet globale konkurruese dhe frika ndërkombëtare e recesionit po i detyrojnë korporatat e Shteteve të Bashkuara të ulin kostot e tyre dhe të eksplorojnë opsione të biznesit në det të hapur. Sot, shumë organizata mendojnë se është e domosdoshme të bësh pranë burimeve të jashtme vetëm për të mbetur konkurrues. Pas analizave të kujdesshme, shumë kompani kanë zgjeruar tani operacionet e tyre në Kosta Rika. Është atraktive në aspektin e kostos, gjerësisë së aftësive, pishinës së kualifikuar të punës, aftësive të marketingut spanjoll dhe një destinacioni që i përket disa si parajsë.
Afërsi afër Amerikës së Veriut

Politikisht e qëndrueshme

Infrastruktura e themeluar

Shkalla e shkrim-leximit prej 95%. Rreth 9,300 institucione arsimore; edukimi publik është i lirë dhe i detyrueshëm

Ligjet tatimore të favorshme për kompanitë ndërkombëtare që kërkojnë të investojnë

Zbatimi i pritshëm i një marrëveshjeje të tregtisë së lirë me Shtetet e Bashkuara dhe ligjet që lidhen me të, që po hapin ekonominë për më shumë konkurrencë Çdo ditë ka rreth 30 fluturime të ndryshme të pasagjerëve nga Kosta Rika në SHBA dhe Kanada

Telekomunikacionit

Kabllot e nëndheshme të fijeve optike të reduktuara

Rrjeti satelitor dhe tokësor me mikrovalë në vend për të plotësuar kërkesat e linjave, shërbimeve mobile dhe internetit

Furnizuesit e rinj shumëkombësh po hyjnë në treg, duke siguruar rrjete private, shërbime interneti dhe telefonike

93% e energjisë elektrike është prodhuar nga burime të rinovueshme (hidroelektrike, energji elektrike, gjeotermale dhe era) Kosta Rika është në Amerikën Qendrore më të ulët, ndërmjet Nikaragua dhe Panamasë (10 gradë në veri të ekuatorit) 43% e popullsisë janë midis moshës 15 dhe 40 vjeçare

Parajsa e qendrës së thirrjeve të Amerikës Qendrore në Kosta Rika qëndron në një gjerësi prej 8 ° dhe 12 ° N, dhe gjatesi 82 ​​° dhe 86 ° W. Një vend i vogël latino-amerikan që kufizohet me Detin e Karaibeve dhe Oqeanin Paqësor. Vendi ka gjithsej 800 milje bregdetare. Kosta Rika ka 192 milje kufiri në veri me Nikaragua dhe Panama 397 milje kufiri në jug. Kosta Rika ndodhet midis 8 dhe 12 gradë në veri të Ekuatorit dhe furnizon klimën ideale tropikale gjatë gjithë vitit. Viti mund të ndahet në dy periudha, sezonin e thatë dhe sezonin me shi. Sezoni i shirave shkon nga maji deri në nëntor dhe sezoni i thatë shkon nga dhjetori në prill.

Mbi një e treta e popullsisë jeton në San Jose (kryeqytet) Një grup i madh pune shumë i kualifikuar prej 2.05 milion njerëz me një normë papunësie prej 7.3% (vlerësohet në korrik 2010) Home to IBM, Microsoft, Procter & Gamble, Hewlett Qendrat e Thirrjes së Intelit dhe të Intelit për Inteligjencë

95 shkolla teknike dhe 60 universitete

Instituti Kombëtar i Trajnimit (INA) ofron trajnime teknike falas

Angazhimi i qeverisë për mjedisin e tokës së tij është territori i mbrojtur Kosta Rika është një nga vendet më biodiverse në planet

6% e biodiversitetit në botë Vullkani, pyjet e reve, rainforests, pyjet e thatë, plazhet

10.000 lloje bimësh, 800 specie fluturash, 500 lloje gjitarësh dhe 850 specie zogjsh

28 parqe kombëtare, ruan, zona të ruajtjes dhe strehimoret.

Është vendi i vetëm i Amerikës Latine që përfshihet në listën e 22 demokracive të vjetra në botë. Vendi renditet i treti në botë, dhe i pari në mesin e Amerikave, në terma të Indeksit të Performancës Mjedisore 2010. Krishtërimi është feja mbizotëruese dhe katolicizmi është fe zyrtare shtetërore sipas Kushtetutës së vitit 1949, e cila në të njëjtën kohë garanton lirinë e fesë.

Popullsia: Që nga viti 2010, Kosta Rika ka një popullsi të vlerësuar prej 4,640,000. [70] Bardhët dhe mestizot përbëjnë 94% të popullsisë, të bardhët janë 80% dhe mestizos 14%, [71] ndërkohë që 3% janë të zinj, ose Afro-Karaibe, 1% amerikanë amerikanë, 1% kineze dhe 1% gjuhë të tjera Gjuha primare e folur në Kosta Rika është spanjisht. Disa gjuhë amtare ende fliten në rezervat vendase. Rreth 10.7% e popullsisë së rritur të Kosta Rikës (18 vjeç e lart) gjithashtu flet anglisht, 0.7% frëngjisht dhe 0.3% flasin portugalisht ose gjermanisht si gjuhë të dytë.

Kosta Rika, zyrtarisht Republika e Kosta Rikës është një vend në Amerikën Qendrore. Ajo është e vendosur në isthmun e Amerikës Qendrore, që shtrihet në mes të gjerësisë 8 ° dhe 12 ° N, dhe gjatesi 82 ​​° dhe 86 ° W. Ajo kufizohet me Detin e Karaibeve (në lindje) dhe Oqeanit Paqësor (në perëndim), me gjithsej 1.290 kilometra bregdeti, 212 km në bregun e Karaibeve dhe 1.016 km (631 mi) në Paqësor.

Për të siguruar kushte të qëndrueshme të biznesit në BPO, është vendi i vetëm i Amerikës Latine që përfshihet në listën e 22 demokracive më të vjetra në botë. Përveç kësaj, Kosta Rika ka qenë konsistente si një nga vendet më të mëdha të Amerikës Latine në Indeksin e Zhvillimit Njerëzor (HDI), i renditur i 69 në botë në vitin 2011. Punët e qendrave të punës paguajnë më shumë se shumica e karrierave në Amerikën Qendrore. Ai ishte gjithashtu i vetmi vend për të përmbushur të pesë kriteret e përcaktuara për të matur qëndrueshmërinë e mjedisit. Vendi është renditur i pesti në botë dhe së pari në mesin e Amerikave, sa i përket Indeksit të Performancës Mjedisore të vitit 2012.

Projekte të jashtme të jashtme po rriten në Amerikën Qendrore. Kosta Rika është një vend i qëndrueshëm në Amerikën Latine, kufizohet nga Nikaragua në veri, Panama në juglindje, Deti Karaibe në lindje dhe Oqeani Paqësor në perëndim të kryeqytetit të vendit, San Hoze. Në vitin 2007, qeveria e Kosta Rikës njoftoi planet për Kosta Rikën për t’u bërë vendi i parë neutral ndaj karbonit deri më 2021. Sipas Fondacionit të Re Ekonomik, Kosta Rika renditet e para në Indeksin e Planet e Gëzuar dhe është vendi më i gjelbër në botë.

Paqja dygjuhësore e punës është vërejtur nga UNDP në vitin 2010 si një nga vendet latine që kanë arritur një zhvillim shumë më të lartë njerëzor se vendet e tjera në të njëjtat nivele të ardhurash dhe në vitin 2011 u theksua nga UNDP për të qenë një performues solid në qëndrueshmërinë mjedisore dhe një rekord shumë mbresëlënës në zhvillimin njerëzor dhe pabarazinë sesa mesatarja e rajonit të tyre. Costa Rica, kur përkthehet nga spanjisht do të thotë “Bregu i pasur”. Krenaria kombëtare e vendit është e lindur me kushtetutën e shfuqizuar ushtrinë e përhershme në vitin 1949 për t’u bërë një vend zyrtarisht paqësor për të bërë biznes ose për të dalë në pension.

Një temë e përbashkët gjatë periudhës koloniale, Kosta Rika ishte provinca më jugore e Kapitenerisë së Përgjithshme të Guatemalës, e cila fillimisht ishte pjesë e Viceroyalty e Spanjës së Re (dmth., Meksikë), por që në praktikë vepronte si një entitet kryesisht autonome në spanjisht Empire. Distanca e Kosta Rikës nga kryeqyteti në Guatemalë, ndalimi i saj ligjor sipas ligjit spanjoll për të tregtuar me fqinjët e saj jugorë në Panama, atëherë pjesë e Viceroyalty e New Granada (dmth., Kolumbi), dhe mungesa e burimeve, të tilla si ari dhe argjendi, e bëri Kosta Rika në një rajon të varfër, të izoluar dhe pak të banuar brenda Perandorisë Spanjolle. Kosta Rika u përshkrua si “kolonia më e varfër dhe më e varfër spanjolle në të gjithë Amerikën” nga një guvernator spanjoll në 1719. Një industri e fortë e jashtme ka ndryshuar reputacionin e Kosta Rikës nga e kaluara e zymtë për të qenë “Zvicra e Amerikës Qendrore” sot.

Për të kuptuar më mirë se si Kosta Rika u rrit një kulturë të tillë të mahnitshme, në veriperëndim të vendit, gadishulli Nicoya, ishte shtrirja më jugore e kulturës Nahuatl kur pushtuesit spanjollë arritën në shekullin e 16-të. Pjesa tjetër e vendit u ndikua nga të folurit e ndryshëm Chibcha grupet indigjene. Historianët historikë kanë klasifikuar njerëzit indigjenë të Kosta Rikës që i përkasin Zonës së Ndërmjetme, ku periferi të kulturave vendase Mesoamerikane dhe Andeve mbivendoseshin. Kohët e fundit, Kosta Rika para Kolumbisë është përshkruar gjithashtu si pjesë e zonës Isthmo-Kolumbiane.

Ndikimi i madh i popujve indigjenë në kulturën bashkëkohore të Kosta Rikës ka qenë mjaft e vogël nëse shqyrtoni dallimet në mes të kombeve të tjera. Pjesa më e madhe e popullsisë vendase u zhyt në shoqërinë koloniale spanjolle me anë të martesave, përveç disa mbetjeve të vogla, më të rëndësishmet nga të cilat janë fiset Bribri dhe Boruca të cilët ende jetojnë në malet e Cordillera de Talamanca, në jug pjesë e Kosta Rikës, pranë kufirit me Panamanë. Kolonizimi spanjoll
Kosta Rika është një anëtar krenar dhe aktiv i Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës së Shteteve Amerikane. Gjykata Ndër-Amerikane e të Drejtave të Njeriut dhe Universiteti i Paqes i Kombeve të Bashkuara janë të bazuara në Kosta Rika. Pasi që Kosta Rika nuk ka ushtri në këmbë dhe ka ngritur njerëz paqësorë, është gjithashtu anëtare e shumë organizatave të tjera ndërkombëtare që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut dhe demokracinë. Ky set specifik i mendjes i ka dhënë industrisë së qendrës së telefonatave në det të hapur një sasi të madhe agjentësh të mirëfilltë, të rezervuar dhe të arsimuar për të trajtuar thirrjet. Një objektiv kryesor i politikës së jashtme të Kosta Rikës është nxitja e të drejtave të njeriut dhe zhvillimi i qëndrueshëm si një mënyrë për të siguruar stabilitet dhe rritje. Prandaj kompanitë ndihen shumë të sigurta në investimin në industrinë e BPO. Kosta Rika është anëtare e Gjykatës Ndërkombëtare Penale, pa një Marrëveshje Bilaterale të Imunitetit për mbrojtjen e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara. Klientët dhe emigrantët ndjehen shumë të rehatshëm dhe të sigurt ndërsa jetojnë në dhe vizitojnë Kosta Rika për periudha të zgjatura kohore.

Sipas informacioneve të siguruara nga Banka Botërore në vitin 2009, GDP e Kosta Rikës për kokë banori është 11,122 dollarë PPP në SHBA. Amerika Latine ka zhvilluar këtë vend dhe ka një interes në rritje për mirëmbajtjen dhe investimet e reja në infrastrukturë. Edhe pse është njohur si një vend i botës së tretë, shkalla e varfërisë në Kosta Rika vlerësohet të jetë 23% me një shkallë papunësie prej 7.8%. Industria e qendrave të thirrjeve ka 16,000 të punësuar aktualisht dhe po vazhdon të rritet në këtë medium biznesi. Qendra jonë telefonike dygjuhësore siguron që të gjithë agjentët të marrin më të mirën në kompensim. Ne bazojmë pagat në vlerën e kolonës kundrejt dollarit. Ky shkëmbim monetar ndërkombëtar është zvogëluar në 86% të vlerës së tij në fund të vitit 2006. Njësia e monedhës mbetet koloni, dhe deri në maj 2012, tregton rreth 507 dollarë amerikanë.
Qeveria e Kosta Rikës ofron përjashtime nga taksat për ata që dëshirojnë të investojnë në vend dhe sidomos në industrinë e qendrave të thirrjeve BPO. Disa korporata globale të teknologjisë së lartë kanë bërë kontrata të mëdha të punësimit për të punësuar mijëra. Për shembull: prodhuesi i chip Intel, kompania farmaceutike GlaxoSmithKline, kompania e produkteve të konsumit Procter & Gamble dhe HP që kanë punësuar rreth 10,000 shërbime të konsumatorëve dygjuhësorë dhe agjentë të mbështetjes teknike. Nivelet e larta të arsimimit dygjuhësor në mesin e banorëve të tij dhe nxënësve të shkollave të mesme e kanë bërë vendin një vend tërheqës investimi për qendrat e thirrjeve, mbështetjen e konsumatorëve dhe ekipet e shitjeve në Amerikën Latine. Për ata jashtë industrisë së BPO, turizmi tropikal fiton më shumë shkëmbime të huaja sesa eksportet e kombinuara të tre prodhimeve kryesore të vendit: banane, pineapole dhe kafe.

Industria e qendrave të thirrjeve në Kosta Rika është në gjendje të zgjedhë nga një pishinë pune e cila ka një shkallë leximi prej 94.9%. Ky fakt krenar ndan Kosta Rika nga vendet e tjera të Amerikës Qendrore si një nga më të lartat në Amerikën Latine. Kur ushtria e Kosta Rikës u hoq në vitin 1949, u tha se “ushtria do të zëvendësohet me një ushtri të mësuesve”. Shkolla fillore dhe e mesme dygjuhësore gjenden në të gjithë vendin në praktikisht çdo komunitet. Edukimi publik universal është i garantuar në kushtetutë dhe është kocka e prapme e agjentëve tanë të kualifikuar mirë të BPO. Arsimi fillor është i detyrueshëm, dhe si shkolla parashkollore ashtu edhe ajo e mesme janë të lira. Ka vetëm disa shkolla në Kosta Rika që shkojnë përtej klasës së 12-të. Nxënësit që përfundojnë klasën e 11-të marrin një Diplomë Bachillerato të Costa Rican të akredituar nga Ministria e Arsimit të Kosta Rikës. Universitetet publike janë konsideruar si më të mirat në vend, si dhe janë një nga mjetet më të mira të mobilitetit social dhe ekonomik.

Vendndodhja e Kosta Rikës ofron klientët tanë të afërt me akses të plotë në tregjet amerikane. Zona strategjike kohore bie në pjesën qendrore të Shteteve të Bashkuara. Përveç qendrave të thirrjeve, Kosta Rika ka një industri turizmi me vlerë 2.2 miliardë dollarë në vit. Mjedisi i njëjtë dhe shpenzimet e ulëta të shpenzimeve e bëjnë atë vendin më të vizituar në rajonin e Amerikës Qendrore. Kosta Rika fokusohet në një ekoturizëm të fortë që tërheq shumë turistë për të vizituar parqet kombëtare të gjera dhe sheshin e shiut të lë pa frymë. Kosta Rika njihet si një nga të paktët me ekoturizmin e vërtetë, qendrat shëndetësore dhe qendrat e Wellness.Në kushtet e Indeksit të Turizmit dhe Turizmit për 2011, Kosta Rika renditet e 44 në botë dhe e dyta mes vendeve të Amerikës Latine pas Meksikës.Nga 2012, Kosta Rika prodhon më shumë se 90% të energjisë elektrike nëpërmjet burimeve të rinovueshme.

Historia e madhe e suksesit shëndetësor në Amerikën Qendrore për mënyrën se si trajton qytetarët e saj. Sistemi i saj shëndetësor renditet më i lartë se ai i Shteteve të Bashkuara, pavarësisht se ka një pjesë të GDP-së së saj. Deri në vitin 2000, mbulimi i sigurimeve shoqërore ishte në dispozicion të 82% të popullsisë së Kosta Rikës. Shërbimet e kujdesit shëndetësor në Kosta Rika përfshijnë klinika shëndetësore, me një mjek të përgjithshëm, infermiere, nëpunës, farmacist dhe një teknik shëndetësor parësor. Punonjësit e Qendrës së Thirrjeve kanë kujdes të mahnitshëm që ndihmon në zvogëlimin e ditëve të sëmura dhe tretjes për shkak të çështjeve shëndetësore. Në vitin 2008, kishte pesë spitale kombëtare specialiteti, tre spitale kombëtare të përgjithshme, shtatë spitale rajonale, 13 spitale periferike dhe 10 klinika të mëdha. Qendra jonë e thirrjeve është vetëm tre blloqe nga Spitali Kombëtar i Fëmijëve. Pacientët mund të zgjedhin kujdesin shëndetësor privat për të shmangur listat e pritjes. Costa Rica është ndër vendet e Amerikës Latine që janë bërë destinacione popullore për turizëm mjekësor, dentist dhe kozmetikë.

 • Adresë
  Costa Rica's Call Center. Av 11, Calle 23, Barrio Aranjuez, San José, Costa Rica